یووی‌زنی، به لایه‌ای از مرکبی شفاف که بر روی سطح کار کشیده می‌شود گفته می‌شود، این مرکب باعث می‌شود مقاومت سطحِ کار در برابر عوامل محیطی بالاتر برود و همچنین به عنوان بخشی از جلوه‌های ویژه در چاپ افست و دیگر چاپ‌ها استفاده می‌شود، نام گذاری یووی بر اساس شیوه‌ی خشک شدن مرکبی است که در آن به کار می‌رود، مرکب یووی، مرکبی است که با استفاده از نور فرابنفش (Ultra Violet) خشک می‌شود. هنگامی که مرکب اعمال‌شده بر روی سطح کار در برابر اشعه لامپ فرابنفش قرار می‌گیرد عمل پلیمرازیسیون صورت می‌گیرد و مرکب تبدیل به پلیمر می‌گردد، در اصل پایه‌ی مرکب به کار رفته در چاپ یووی متفاوت از مرکب مورد استفاده در چاپ افست است، چرا که در چاپ افست خشک شدن مرکب بر اساس اکسیداسیون و جذب سطحی توسط کاغذ صورت می‌گیرد ولی در چاپ یووی بر اساس تابش اشعه‌ی فرابنفش که اشعه‌ای غیرگرمایی است صورت می‌گیرد، بنابراین پس از چاپ مرکب یووی روی سطح کار و عبور آن از زیر لامپ یووی عملاً مرکب با سرعت بالا خشک می‌شود، چاپ نقش و نگار پاسارگاد با در اختیار داشتن ماشین‌آلات چاپ یووی تمام سعی خود را می‌نماید که بهترین کیفیت را به شما ارائه دهد.

*تکنیک چاپ یووی معمولاً براساس چاپ غربالی (سیلک) است، اما گاهاً دیده شده که بعضی افراد با تغییر سیستم ماشین آلات چاپ افست آن ها را تبدیل به ماشین یووی زنی نموده‌اند که نتیجه‌ی قابل قبولی داشته است.

*در صورتی که بخواهیم یووی به صورت موضعی اعمال کنیم باید برای ماشین‌آلات سیلک فیلم تهیه نماییم، در صورت چاپ با ماشین‌آلات افست نیاز به زینک داریم.

*با تغییر مش توری یووی زنی در چاپ سیلک، این امکان را داریم که همراه با مرکب یووی اکلیل نیز بر روی کار اعمال کنیم که جلوه‌ی خاصی به کار چاپی می‌دهد.

*مرکب یووی بصورت براق، مات، اکلیلی، شنی و مدل‌های خلاقانه‌ی دیگر اعمال می‌شود.