طلاکوب (Foil Stamp)، به شیوه‌ی اعمال ورق‌های متالایز که به ورق طلا معروف شده‌اند است، طلاکوبی شیوه‌های متفاوتی دارد ولی عموماً نتیجه‌ی کار با کمی تفاوت در جزئیات بسیار شبیه به هم است. طلاکوب به دو دسته‌ی طلاکوب سرد و طلاکوب گرم تقسیم می‌گردد، بدین معنا که در طلاکوب گرم از فشار و حرارت برای انتقال لایه‌ی طلا از روی فیلم پلی‌استر بر روی کار استفاده می‌گردد، اما در طلاکوب سرد، ما پس از اعمال چسب بر روی کار (طرح چسب روی کار باید دقیقاً همان طرحی باشد که می‌خواهیم طلاکوب شود)، ورق طلا بر روری آن چسبیده و قسمت‌های داری چسب از روی فیلم، طلا را جذب کرده و قسمت‌هایی که چسب ندارد، طلا را به خود نمی‌گیرد. چاپ نقش و نگار پاسارگاد با در اختیار داشتن ماشین‌آلات طلاکوب پاسخگوی نیازهای شماست.

نکاتی برای درک بهتر شیوه‌های اعمال طلاکوب و امباس

*امروزه طلاکوب به رنگ‌های بسیار زیادی وجو دارد که اصطلاحاً به آنها تمپلات رنگی گویند، البته ورقه‌های طلای طرح‌دار و هولوگرامی نیز در بازار وجود دارد.

*امباس یا برجسته‌کاری بسته به نوع جنسی که می‌خواهیم برجسته شود متفاوت است، اگر از چرم طبیعی، چرم مصنوعی، گالینگور، جیر، مخمل و … که از مقاومت سطحی و کششی بالایی برخوردار است استفاده شده باشد. باید از شیوه‌ی حرارتی استفاده گردد، اگر جنسی که ما می‌خواهیم امباس روی آن اعمال گردد، کاغذ، مقوا و یا هر جنس نازکی که از الیاف سلولزی باشد به شیوه‌ی سرد با ماشین‌آلات لترپرس و ملخی و … انجام می‌پذیرد.

*امروزه امباس بصورت رول نیز بر روی توپ کاغذ صورت می‌گیرد.

*طلاکوب یک جلوه‌ی ویژه محسوب می‌گردد و استفاده از آن ضرورتی ندارد و فقط جنبه‌ی زیبایی، فانتزی و گاهاً بالا بردن رسمیت کار بالا می‌برد پس بنابراین باید تلاش شود تا در صورت اعمال بر کار چاپی به بهترین شکل ممکن انجام گردد.

*در شیوه‌ی طلاکوب سرد شما برجستگی بر روی کار احساس نمی‌کنید، چرا که فشار به صورت یکدست، همچون چاپ افست بر روی فرم چاپی اعمال می‌گردد.

*در شیوه‌ی طلاکوب گرم فشار توسط کلیشه بر روی کار اعمال می‌گردد، یعنی بصورت موضعی در نتیجه قسمتهایی که طلا اعماۀ می‌گردد دچار کمی برجستگی می‌گردد، که این برجستگی ناگذیز است.

*در طلاکوب سرد سطح کار چاپی باید یک لایه پوشش (Primer) داشته باشد که چسب اعمال شده جذب کاغذ نگردد، چرا که در آن صورت طلا به روی کار اعمال نمی‌گردد.

*طلای سرد با اینکه قیمت پایین‌تری دارد اما به علت کیفیت پایین‌تر نسبت به طلای گرم از اقبال کمتری برخوردار بوده است.

*استفاده از شیوه‌ی طلاکوب در کارهای فانتزی عموماً برای بالا بردن پیچیدگی کار و زیبایی بیشتر است، لذا پس از طلاکوب با استفاده از شیوه‌ی برجسته کاری سعی می‌گردد قسمت برجسته‌شده نمایی بهتر و زیباتر را ارائه کند.

*ماشین‌های مورد استفاده در شیوه‌ی طلاکوب سرد عموماً روتاری هستند.

*برای طلاکوب گرم عموماً از ماشین‌آلات تخصصی این کار یا ماشین تیگل (ملخی)، لترپرس را با کمی تغییر و نصب هیتر برای این کار آماده می‌کنند.