به مرحله‌ی پس از چاپ صفحات داخلی و جلد کتاب برای قابل استفاده شدن و تبدیل شدن به کتاب، صحافی میگویند که شامل مراحل مختلف مثل تا کردن (folding)، ترتیب کردن (Gathering)، (قرار دادن فرم‌های تا شده در کنار هم)، ته دوزی کردن (Stitching)، جلدگذاری و برش نهایی می‌شود. چاپ نقش و نگار با دراختیار داشتن ماشین آلات صحافی و کارکنان متعهد، هرگونه نیاز شما را در جهت عملیات پس از چاپ برطرف می‌نماید، سعی ما بر این است تا بهترین کیفیت را با حداقل زمان و هزینه به شما ارائه کنیم.

صحافی کتاب و مجله عموماً به سه دسته‌ی چسب گرم، چسب سرد، مفتولی تقسیم می‌شود.

صحافی چسب گرم: ۱- ابتدا فرم‌های چاپی توسط ماشین تا کنی تا می‌شود. ۲- سپس توسط صحاف و یا ماشین ترتیب، در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. ۳- سپس در داخل ماشین چسب گرم قرار گرفته تا عطف کتاب توسط اره زخمی شود تا چسب به داخل آن نفوذ کند، همچنین از داخل چسب گرم رد می‌گردد و آغشته به چسب با حرارت بالا می‌شود. ۴- سپس توسط ماشین، جلد به کتاب چسبیده و مدت زمانی کوتاه را برای گرفتن جلد و متن کتاب توسط چسب در جایی ثابت قرار می‌دهند. ۵- در نهایت دور کتاب توسط ماشین برش، بریده می گردد و تمیز می‌شود.

*از مرحله ی ۲ به بعد را می توان توسط ماشین‌آلات پیشرفته بصورت آنلاین نیز انجام داد، بدان معناست که یک ماشین با گرفتن فرم های تاییدشده می‌تواند تمام مراحل را بدون دخالت نیروی انسانی نیز انجام دهد.

*کاربرد این نوع صحافی عموماً برای کتاب‌های درسی و کمک درسی، مجلات قطور و هرگونه رمان که طول عمری بین ۵ الی ۱۰ سال را متصور می‌شوید است.

*جلد مورد استفاده در این نوع صحافی عموماً مقوای چاپ شده است که توسط شیوه‌ی سلفون کشی و یا یووی روکش شده است.

صحافی چسب سرد: ۱- در این نوع صحافی ابتدا جلد ساخته می‌شود، داخل جلد در صحافی چسب سرد معمولاً از جنس سخت است، یعنی داخل آن از مقوای ضخیم استفاده می‌گردد تا از انعطاف پایینی برخوردار باشد ولی روکش آن معمولاً از جنس‌هایی نظیر: گالینگور، چرم طبیعی، چرم مصنوعی و یا از فرم‌های چاپ شده‌ی روکش شده جهت ساخت آن (جلد سخت) بهره گرفته می‌شود، به کل فرآیند توضیح داده شده جلد‌سازی گویند. ۲- سپس فرم های چاپی توسط ماشین تا کنی، تا می‌شود. ۳- سپس توسط ماشین دوخت توسط نخ و سوزن، هر فرم بصورت جداگانه دوخته می‌شود. ۴- سپس توسط صحاف و یا ماشین ترتیب، در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. ۵- در این مرحله فرم‌های چاپی توسط صحاف و یا ماشین، آغشته به چسب صحافی می‌گردند، این چسب در دمای اتاق خشک می‌گردد و نیازی به اعمال گرما ندارد، حال ما کتاب آماده شده‌ی بدون جلد داریم که به آن بلوک کتاب گویند. ۶- بلوک‌های آماده توسط ماشین برش دوربری شده و درصورت نیاز توسط ماشینِ گرد کن کمی قوس پیدا می‌کنند تا شکیل‌تر و زیباتر بنظر برسند. ۷- در این مرحله جلدها که معمولاً در مرحله‌ای جداگانه بصورت جلد سخت تولید شده‌اند، توسط آستر بدرقه به بلوک آماده‌ی کتاب می‌چسبند.

*در این نوع صحافی اکثر قسمت‌ها بصورت دستی انجام می‌شود، گرچه برای هرکدام از مراحل ذکر شده ماشین آلات پیشرفته‌ای ساخته شده است، اما به علت دستمزد پایین و بازار نسبتاً کوچک کتاب‌های جلد سخت، تمایلی برای سرمایه‌گذاری در این بخش وجود ندارد.

*کاربرد این نوع صحافی بیشتر برای کتاب های مرجع مثل لغت‌نامه ها و دیکشنری‌ها و کتب مهندسی مرجع، کتب مذهبی که دارای تعداد صفحات بسیار بالاتر و ماندگاری بیشتر نسبت به صحافی چسب گرم را مدنظر داریم است.

صحافی مفتول: ۱- ابتدا فرم‌های چاپی توسط ماشین تا کنی، تا می شود. ۲- سپس توسط صحاف و یا ماشین ترتیب، در داخل یکدیگر قرار می‌گیرند. ۳- سپس عمل دوخت توسط ماشین دوخت (منگنه) صورت می‌گیرد.

*معمولن در این نوع صحافی جلد و متن در گراماژ نزدیک به هم هستند.

*کاربرد این نوع صحافی بیشتر برای مجلات با صفحات کم، دفترچه‌های راهنما، کاتالوگ‌های تبلیغاتی و … است.

*برای قرار دادن کتابچه و یا کاتالوگ محصول بر روی استند و یا قرار دادن آن داخل کلاسور از منگنه لوپ استفاده می‌گردد که پشت منگنه بصورت حلقه می‌باشد.

*بیشتر مراحل بالا توسط ماشین‌آلات صحافی پیشرفته و بصورت آنلاین صورت می‌گیرد، بدین معنا که فرم‌های چاپ شده و تا شده در داخل ماشین صحافی دوخت قرار می‌گیرند، ماشین بصورت اتوماتیک فرم‌ها را روی هم قرار می دهد و پس از دسته کردن فرم‌ها منگنه و سپس توسط برش سه طرف بُر، سه طرف آن برش می خورد.