زاویه ترام

زاویه ترام (Screen Angle)در چاپ برای اینکه رنگ‌ها درست روی هم قرار گرفته و یک کار رنگی را درست نمایش دهند، بایستی ترام گذاری صورت گیرد، این ترام‌ها باید در زوایای مختلفی نسبت به هم قرار گیرند.

در اکثر شیوه‌های چاپی از انواع ترام‌ها جهت شکل گیری تصاویر بر روی سطوح چاپی استفاده می‌شود، چاپ افست نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد، ترام گذاری انواع مختلفی دارد، در ترام گذاری به شیوه ی AM نقاط با تغییر دایره ای شکل، با تغییر قطر، تصاویر را شکل می‌دهند، به طور مثال برای چاپ یک تصویر به رنگ قهوه‌ای که از چهاررنگ اصلی تشکیل شده است، باید ترام قرمز، مشکی، زرد و آبی به شکلی روی هم چاپ شوند که از برآیند تمام این رنگ‌ها رنگ قهوه‌ای را نمایان کنند، یعنی اگر در یک نقطه قرمز، آبی، زرد چاپ شود وسپس روی همان نقطه رنگ مشکلی چاپ شود، از آنجا که رنگ مشکلی یک رنگ پوششی است و توانایی آن را دارد که رنگ‌های زیر خود را کاور کند، رنگ قهوه‌ای به رنگ مشکی تغییر می‌یابد، بنابراین برای اینکه این مشکل پیش نیاید باید رنگ‌های چاپی در کنار هم با همپوشانی کم روی یکدیگر قرار گیرند و تشکیل یک گل ترام را بدهند، برای تشکیل یک گل ترام سالم و درست باید ترام‌ها در زوایای مختلفی نسبت به هم قرار گیرند.

یک کار رنگی با چهار رنگ در چاپ ساخته می‌شود اما چنانچه زاویه ترام هر چهار رنگ یکی باشد، آنچه که دیده می‌شود، از زیبایی کاملی برخوردار نخواهد بود، درست به همین دلیل است که زوایای مختلف ترام ایجاد می‌گردد تا هم‌نشینی رنگ‌ها به درستی صورت گرفته و چاپ زیبایی از یک کار تولید شود. نکات زیر برای درک بهتر از زوایای رنگ قابل ذکر است: نکته اول این‌که از نظر بینایی و بر اساس اعصاب بینایی چشم انسان در زاویه ۴۵ درجه کمترین دید و ۹۰ یا صفر درجه بیشترین دید را به ما می‌دهد. از طرف دیگر چنانچه اختلاف زاویه دو ترام مختلف کمتر از ۳۰ درجه باشد، حالتی خاص در چاپ پدید می‌آید که به آن پیچازی می‌گویند. در این وضعیت طرح‌های تکرار شونده‌ی بی‌ربط به طرح اصلی در تصاویر پیش می‌آیند که در پست‌های دیگر بطور کامل به آن می‌پردازیم. با دانستن این دو نکته زاویه ترام مناسب برای تشکیل تصاویر در چاپ افست و انواع دیگر چاپ به صورت، C=۱۵ ،M=۷۵ ،Y=۰ ،K=۴۵ در نظر گرفته شده است. دقت در زاویه دادن به ترام‌ها حائز اهمیت است. رنگ مشکی یا K به دلیل این‌که رنگی پوششی است و بیشتر از همه رنگ‌ها قابل دیدن است در زاویه ۴۵ درجه که کمتر به چشم می‌آید قرار داده شده است همچنین رنگ زرد که کم‌رنگترین رنگ و جزو رنگ‌های ترنسپرنت یا شفاف هست است در زاویه صفر یا ۹۰ درجه که بیشتر به چشم می‌آید، قرار داده شده است، همچنین در این زاویه به علت اینکه اختلاف زاویه ترام زرد از آبی ۱۵ درجه و زرد از مشکی ۴۵ درجه است و قاعده‌ی اختلاف ۳۰ درجه‌ای رعایت نشده است، پدیده‌ی پیچازی بوجود می‌آید اما به علت اینکه رنگ زرد شفاف است و نسب به رنگ‌های دیگر دارای پیگمنت‌های کم‌رنگ‌تری است با چشم معمولی قابل روئیت نیست و خدشه‌ای به کارچاپی وارد نمی‌گردد.

گاهی برای انواع دیگر چاپ زاویه ترام‌ها را کمی تغییر می‌دهند تا حالت مناسب‌تری برای آن نوع چاپ ایجاد گردد. مثلن در چاپ افست رول، گاهی به شکل C=۷۵ M=۴۵ Y=۰ K=۱۵ تغییر می‌کند، یعنی جای رنگ آبی و مشکی را تغییر می‌دهند، البته استاندارهای دیگری برای زوایای ترام‌های چاپی نیز بوجود آمده است که تقریبن نتایج مشابهی داردند، همچنین گاهی برای بهتر دیده شدن یک رنگ در بعضی از کارهای چاپی زاویه ترام آن را تغییر می‌دهند، چشم انسان که در طول مدت زمان عادت به دیدن رنگ‌ها در زاویه‌های تعریف شده کرده است، با کمی تغییر زاویه آن‌ها را تشخیص داده و جلوه‌ی بهتری از آن رنگ در کار می‌بینیم.

زاویه ترام

زاویه ترام


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *