حجم فایل‌های گرافیکی

معمولن حجم فایلهای گرافیکی مبتنی بر بردار از قائده خاصی پیروی نمی‌کند و وابسطه به نوع رنگ آمیزی و حجم ستون یا افکت‌های به کار گرفته شده در تصویر و تعداد اشیاء (object) موجود در طرح متفاوت است. عمومن منظور ما از حجم فایل‌های گرافیکی، فایل‌های گرافیکی مبتنی بر نقاط (Pixel) است، چرا که این فایل‌ها برخلاف فایل‌های مبتنی بر وکتور هر چه سایزشان بالاتر رود حجم اطلاعات ذخیره شده نیز بالا می‌رود، اما در فایل‌های مبتنی بر وکتور روزلوشن معنا ندارد و سایز آن‌ها تاثیر کمی بر سایز عکس می‌گذارد، فایل‌های پیکسلی معمولن محصول اسکنرها و دوربین‌ها هستند، در ادامه مطلب هر کنجا صحبت از فایل گرافیکی کردیم منظور فایل‌های مبتنی بر پیکسل است.

در محاسبه حجم فایل ۴ نکته در نظر گرفته می‌شود:

۱) عمق بیت و عمق رنگ، ۲) سیستم رنگی، ۳) حد تفکیک پذیری، ۴) ابعاد تصویر

عمق بیت و عمق رنگ:

برای نمایش اعداد در کامپیوتر از واحد اطلاعاتی‌ای به نام بیت استفاده می‌کنیم، بیت دارای دو حالت صفر و یک است، هشت بیت اطلاعات دیجیتال تشکیل یک بایت دیجیتال را می دهند، بایت هم واحد اطلاعاتی در کامپیوتر است. برای نمایش عدد میزان بایت مربوط به هر نقطه به تعدادی بیت نیاز داریم، اگر نقاط تصویر فقط دارای دو حالت سیاه و سفید باشند برای نمایش هر نقطه تنها یک بیت کافی است (تصاویری که فقط از مشکی ۱۰۰ و سفید ساخته می‌شوند) این نوع نمایش در تصویر سیاه و سفید به کار می رود و اگر ۸ بیت را به یک سلول نسبت دهیم می توانیم ۲۵۶ حالت خاکستری را از سفید به سیاه نمایش دهیم. (۲ به‌توان ۸ = ۲۵۶)

عمق بیت: به تعداد بیت لازم برای نمایش سطح خاکستری (درجه تیرگی) یک نقطه، عمق بیت تصویر گفته می‌شود.

حال اگر یک تصویر رنگی RGB که عمق بیت برای هر رنگ آن ۸ بیت باشد را در نظر بگیریم می‌توانیم در مجموع (۱۶/۷۷۷/۲۱۶ = ۲ به توان ۲۴ =۲۵۶X256X256) رنگ مختلف نمایش داد.

عمق رنگ: به تعداد رنگ قابل نمایش در یک تصویر عمق رنگ گفته می‌شود.

حد تفکیک یا ریزنگاری (Resolution):

منظور از ریز نگاری در تصویر (RASTER) به تعداد نقاطی گفته می‌شود که در طول مشخص مانند سانتی متر یا اینچ وجود دارد، مثلا اگر یک تصویر دارای ریز نگاری ۷۵ نقطه در اینچ (۷۵ dpi) باشد این بدان معناست که در یک اینچ واحد طول، ۷۵ نقطه رنگی جای گرفته است. بنابراین هرچه که این عدد بزرگتر باشد جزئیات تصویر واضح تر است به عنوان مثال تصویری بادقت ۱۵۰ نقطه در اینچ (۱۵۰ dpi) از جزئیات بیشتری نسبت به همان تصویر با دقت ۷۵ نقطه در اینچ برخوردار است.

ریزنگاری: به تعداد نقاط موجود در یک واحد مشخص مانند، cm یا inch گفته می‌شود. آنچه که در ابتدای کار با یک وسلیه رایانه ای که با رایانه در ارتباط است مطرح می‌شود مفهوم ریزنگاری یا رزولوشن است، همانند: ریزنگاری اسکنر، ریزنگاری پلیت ستر، ریزنگاری پرینتر، ریزنگاری مانیتور و…

ریزنگاری ورودی

تمامی دستگاه های دیجیتال مانند اسکنرها و دوربین‌های دیجیتال سه مشخصه مشترک دارند:

الف) تمامی آنها اطلاعات موجود در دنیای واقعی (Analogue) را به داده‌های قابل فهم برای کامپیوتر (Digital) تبدیل می‌نمایند.

ب) تمامی آنها تصویر شبکه بندی شده (Raster) که مجموعه‌ای از نقاط به نام (pixel) می‌باشد را به وجود می‌آورند.

ج) آنها تصویر اصلی (Original) را در فواصل مشخص نمونه برداری یا حس می نمایند و شدت نور و رنگ آن را در هر نقطه از نمودار ارزیابی می‌نمایند.

اکثر مردم بر این عقیده اند که هرچه تعداد نمونه هایی که اسکنر برمی‌دارد بیشتر باشد کیفیت تصویر به دست آمده و در نتیجه کیفیت چاپ آن بهتر است ولی حقیقت خلاف این مطلب است، هرچه تعداد نمونه برداری بیشتر باشد فضای بیشتری برای ذخیره آن نیاز داریم ولی برای داشتن کیفیت بالا برای عمل چاپ این تعداد نمونه دارای حد و مرز مشخص است و بیش از آن اتلاف وقت و فضای ذخیره سازی چیز دیگری به همراه ندارد برای ریز نگاری واحد های مختلفی وجود دارد که در اینجا برخی از آنها را بررسی خواهیم کرد.

Pixel per inch PPI:

این واژه برای هر دستگاه معنی خاصی دارد، در یک اسکنر تعداد پیکسل (pixel) در اینچ یا سانتی متر به چگالی اطلاعاتی اتلاق می‌گردد که می‌تواند در یک اینچ یا سانتی متر نمونه برداری نماید. در یک تصویر این واحد به میزان اطلاعات در یک تصویر شبکه بندی شده (Raster) گفته می‌شود و به آن ریزنگاری تصویر می‌گویند. در مورد صفحه نمایش به تعداد نقاطی گفته می‌شود که در راستای افقی و به صورت مجزا از صفحه نمایش در یک زمان می‌تواند روشن کند و آنها را نمایش دهد. هرچه قدر ریزنگاری ورودی یک اسکنر بیشتر شود اندازه نقاطی که اسکنر می‌تواند تولید نماید کوچکتر می‌شود.

Sample per inch:

به تعداد نمونه‌هایی گفته می‌شود که یک اسکنر در واحد مشخصی از طول مانند سانتی متر یا اینچ اسکن می‌کند و آنها را تولید می‌نماید. این واحد برای تصاویر شبکه بندی شده کاربرد دارد. هر نمونه در واقع عدد به دست آمده برای شدت تیرگی یا رنگ نقطه ای خاص است. در نرم افزار فتوشاپ مقدار PPI به جای SPI برای ریزنگاری تصویر به کار می‌رود.

(Dot Per Inch (dpi:

بسیاری از روزنامه نگاران و برخی از نرم افزارها هنوز از واحد DPI برای توصیف ریزنگاری اسکنرها استفاده می‌نمایند. اما از نظر تکنیکی و فنی این واژه برای دستگاه‌های خروجی مانند: چاپگرها قابل استفاده است و در واقع تعداد نقاطی است که یک چاپگر می‌تواند در راستای افقی روی صفحه کاغذ چاپ نماید.

ریزنگاری نوری و میان یابی:

در مورد پویشگرها و دوربین‌های دیجیتال سازندگان دو نوع ریزنگاری را تعریف می‌نمایند:

ریزنگاری نوری (Optical Resolution)
ریزنگاری میان یابی (Interpolation Resolutin)

ریزنگاری نوری:

به تعداد واقعی گیرنده و یا سلولهای حس کننده (CCD) که در یک اینچ وجود دارند ریزنگاری نوری می‌گویند.

تعداد سلول‌های حس کننده موجود در یک اسکنر که روی هِد اسکنر قرار می‌گیرد به دو عامل بستگی دارد:

۱- ریزنگاری نوری

۲- حداکثر عرضی که در یک اسکنر می‌تواند اسکن نماید

مثلن یک اسکنر با ریزنگاری ۶۰۰dpi  که حداکثر عرض ۵/۸ اینچ را می‌تواند اسکن نماید دارای ۵۱۰۰ سلول حس کننده CCD روی هِد خواندن تصویر خود است. اکثر سازندگان اسکنرها در موقع اعلام حد تفکیک نوری یک ریزنگاری در راستای عمودی نیز اعلام می‌نمایند که معمولن دو برابر ریزنگاری افقی است.

ریزنگاری میان یابی:

ریزنگاری میان یابی یک روش نرم افزاری است و معمولا دو یا چندبرابر ریزنگاری نوری است این ریزنگاری بر اساس یک الگوریتم با استفاده از اطلاعات به دست آمده از ریزنگاری نوری بازسازی می‌شود. در واقع نرم افزار از سطوح خاکستری یا رنگ‌های خانه‌های مجاور میان‌یابی کرده و اطلاعات رنگ را به تصویر اضافه می‌نماید، توجه داشته باشید که ریزنگاری واقعی همان ریزنگاری نوری است و ریزنگاری میان‌یابی جزئیاتی به تصویر اضافه نمی‌نماید.

محاسبه حجم فایل:

برای محاسبه حجم فایل بایستی بدانیم چه میزان اطلاعات برای نمایش کل تصویر نیاز داریم

(ریزنگاری X عرض) X (ریزنگاری X طول) = تعداد نقاط تصویر

تعداد رنگ هر نقطه در سیستم رنگ X عمق بیت = تعداد بیت لازم برای ذخیره رنگ هر پیکسل

تعداد بیت لازم برای ذخیره رنگ هر پیکسل X تعداد نقاط تصویر = حجم فایل به بیت

۱۰۲۴ضربدر۸/حجم فایل به بیت = حجم فایل KB

 می‌دانید که واحد اندازه گیری حجم فایل در کامپیوتر کیلوبایت است که معادل ۸۱۹۲ بیت می‌باشد و آن را با علامت KB نمایش می‌دهند.

بنابراین فرمول زیر را میتوان برای محاسبه حجم فایل به کار برد.

۸۱۹۲/((به توان دو (b x C x L x W x ((ppi)=حجم فایل (KB)

C= تعداد رنگ در سیستم رنگ و b عمق بیت تصویر است.

حجم فایل‌های گرافیکی

حجم فایل‌های گرافیکی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *