افست (Offset)، در معنا یعنی غیر تماسی، بدین معناست که متریال چاپی (اغلب کاغذ) در تماس مستقیم با پلیت چاپی (اغلب زینک) نمی‌باشد، یعنی سیلندر بلنکت (لاستیک)، واسط بین سیلندر پلیت و سیلندر فشار است، پس بطور کلی در دسته‌بندی تکنیکی چاپ، چاپ افست در دسته‌ی چاپ‌های غیر تماسی دسته‌بندی می‌گردد، چاپ نقش و نگار پاسارگاد تمام توان خود را در جهت برآورده کردن نیاز شما در جهت چاپ افست بکار می‌برد.

در اینجا ذکر نکاتی جهت اطلاع یافتن بصورت کلی و بازاری درباره‌ی چاپ افست شیت در بازار چاپ ایران می‌پردازیم و مطالب علمی و تکنولوژیک را در آینده در قسمت مربوط به مقالات علمی بیان می‌داریم.

*ماشین‌های چاپ افست تَر را می توان به دو گونه دسته‌بندی کرد:

۱براساس سایز آنها: نیم ورقی(۲۵*۳۵ سانتی متر) که منسوخ شده است، یک ورقی(اصطلاحاً جی‌ تی او، ۳۵*۵۰ سانتی متر)، دوورقی(۵۰*۷۰ سانتی متر)، سه ورقی(۶۰*۹۰ سانتی متر)، چهارونیم ورقی(۷۰*۱۰۰ سانتی متر) و سایزهای بزرگتر (۱۰۰*۱۴۰ سانتیمتر) که بسیار نادر هستند و سازندگان ماشین‌آلات چاپ بیشتر بصورت سفارشی آنها را تولید می‌کنند.

۲براساس تعداد رنگ چاپی: که معمولاً تک رنگ، دوررنگ، چهاررنگ، پنج رنگ، شش رنگ، هشت رنگ و … که شرکت سازنده ما براساس نیاز شما تعداد رنگ‌های آن را می‌تواند بیشتر نیز کند.

*یک ماشین چاپ معمولی که توانایی چاپ کارهای تمام رنگی را داشته باشد، ماشین چاپ چهاررنگ است، یعنی دارای چهار برج رنگ است، هر برج رنگ توانایی چاپ یک رنگ از چهار رنگ اصلی را داراست، در نتیجه کار چاپی نهایی طیف تقریباً وسیعی از تمام رنگ‌ها را داراست.

*هر برج رنگ دارای مرکبدان، نوردهای مرکب، نوردهای آب، سیلندر پلیت، سیلندر لاستیک، سیلندر فشار و پنجه‌هایی جهت نگه داشتن کاغذ، بصورت مجزا است.

*در چاپ افست از سیستم CMYK استفاده می گردد، Cyan آبی آسمانی، Magenta سرخ آبی، Yellow زرد روشن، Black یا Key Color مشکی، هستند که در هر برج رنگ بصورت مجزا ریخته و سپس چاپ می‌شوند.

*هر ماشین چاپ برای یک کاربردی تولید شده است، مثلاً ماشین‌های چاپ تک رنگ برای چاپ متن کتابِ تک‌رنگ و یا چاپ سربرگ و پاکت تک‌رنگ، ماشین آلات دوررنگ بیشتر برای چاپ سربرگ دوررنگ یا چاپ متن سررسید که عموماً دوررنگ هستند و حتی چاپ متن کتاب‌هایی که با دوررنگ چاپ می‌شوند کاربرد دارد، اما دیده شده که مثلاً برای چاپ یک متن تمام رنگی (چهاررنگ) از ماشین آلات پیشتر ذکر شده استفاده شده است که نتیجه‌ی کار، غالباً مورد رضایت صاحب کار نیست، برای چاپ یک کار تمام رنگی با یک ماشین چاپ تک رنگ، کار چاپی باید چهار بار از ماشین عبور کند و هر بار یک رنگ آن چاپ می‌شود، این فرآیند در ماشین‌های دوررنگ به دوبار کاهش می‌یابد، یعنی هربار که از ماشین عبور می‌کند، دوررنگ آن چاپ می‌شود، هر بار عبور از ماشین چاپ بدین معناست که کاغذ باید از بین سیلندرهای چاپ و آب و نشان و سنجاق ماشین چاپ عبور کند و باید چند بار عمل کالیبراسیون انجام گردد که باعث ایجاد تنش در کاغذ‌های چاپی و تغییر سایز و فرم کاغذها می‌گردد.

*هر کار چاپی به فراخور کاربرد و سایز و تیراژ نیز بهتر است که با یک سایز ماشین چاپ، چاپ شود، مثلاً چاپ نقشه که سایز آن ۱۰۰*۱۴۰ سانتی متر است در تیراژ ۵۰۰۰ برگ، بهتر است با ماشین چاپی با همین سایز چاپ شود، اما اگر در تیراژ ۱۰ الی ۱۰۰ برگ بود بهتر است با چاپ دیجیتال عریض چاپ شود و یا یک جعبه که سایز باز آن ۷۰*۱۰۰ سانتی متر است، بهتر است با ماشین چاپ چهار و نیم ورقی چاپ شود.

*معمولاً قیمت کار چاپی بر اساس دورماشین چاپ تعیین می‌گردد، یعنی از یک برگ الی ۵۰۰۰ برگ یک دور ماشین محاسبه می‌گردد و یک قیمت دارد و ۵۰۰۰ برگ به بالا هر ۱۰۰۰ برگ یک قیمت و یا قیمت‌گذاری بصورت پلکانی انجام می گیرد: از یک برگ الی ۲۰۰۰  برگ، از ۲۰۰۰ برگ الی ۳۰۰۰ برگ، از ۳۰۰۰ برگ الی ۴۰۰۰، از ۴۰۰۰ برگ الی ۵۰۰۰ و از ۵۰۰۰ برگ به بالا هر کدام یک قیمت. قیمت گذاری‌ها متفاوت است و بسته به سیستم کلی هر چاپخانه متفاوت است.

*هر چه سایز ماشین چاپ بزرگتر می گردد در نتیجه قیمت دستمزد کار چاپی آن نیز بیشتر می‌گردد، بنابراین شخص سفارش‌دهنده باید سایز کار و تیراژ آن را مد نظر قرار دهد، بطور مثال: یک کار چاپی در قطع A4 با تیراژ ۵۰۰ هزار نسخه را می توان هم با ماشین یک ورقی چاپ کرد و هم با ماشین دوورقی، با توجه به اینکه یک دستگاه کار چاپی ۵۰۰۰ نسخه است پس در ماشین دوورقی دو برگ همزمان چاپ میشود که تیراژ نهایی ما ۲۵۰/۰۰۰ برگ است که اگر تقسیم بر ۵۰۰۰ برگ کنیم، ۵۰ دستگاه کار چهاررنگ یک وررقی می‌شود با فرض اینکه هر دستگاه چاپ چهاررنگ یک وررقی ۱۰۰/۰۰۰ تومان باشد جمعن مبلغ۵/۰۰۰/۰۰۰ تومان می‌شود، حال اگر همین کار در یک ماشین چاپ دوورقی بسته شود در هر چاپ چهار برگ همزمان چاپ می‌شود که تیراژ نهایی ما ۱۲۵/۰۰۰ برگ می‌شود که اگر تقسیم بر ۵۰۰۰ برگ کنیم، ۲۵ دستگاه کار چهاررنگ دوورقی می‌شود، با فرض اینکه هر دستگاه چاپ چهاررنگ دو وررقی ۱۶۰/۰۰۰ تومان باشد جمعن مبلغ۴/۰۰۰/۰۰۰ تومان می‌شود، پس با توجه به محاسبات بالا می‌توانیم بگوییم یک کار A4 در تیراژ ۵۰۰ هزار برگ را اگر با یک ماشین چاپ دوورقی چهاررنگ چاپ کنیم با صرفه تر است، حال اگر همین کار در تیراژ ۱۰ هزار برگ بود نتیجه‌ای عکس می‌داد، چرا که قیمت ۵۰۰۰ برگ چاپی یک وررقی ۱۰۰/۰۰۰ تومان و ۲۵۰۰ برگ کار چاپی دوورقی ۱۶۰/۰۰۰ تومان (معمولاً تیراژ ۱ برگ تا ۵۰۰۰ برگ یکسان است)، پس با توجه به تیراژ و قطع کار شخص سفارش دهنده باید تصمیم نهایی خود را درخصوص قطع ماشین چاپِ کار چاپی بگیرید. اما نگران این موضوع نباشید. تمام این مطالب برای آگاهی شما از این موضوع می‌باشد که متخصصان ما تمامی قیمت‌ها را بر اساس اصول و علوم مربوط به حرفه چاپ برای شما دوستان عزیز تنظیم می‌کنند. همچنین هدف ما برداشتن چند قدم کوچک در جهت گسترش آگاهی عمومی نسبت به امور مربوط به چاپ می‌باشد.